29.3.2016

Vítr: garant zdraví nebo nositel sta nemocí? Díl I.

Jak Vítr pomáhá?

Podíváme-li se na zvláštní otázku v nadpisu, řekli bychom, že před „nebo“ určitě chybí čárka, protože jedno vylučuje druhé. Tradiční čínská medicína tomu ale rozumí jinak. Vítr, který můžeme popsat také jako závan čerstvého vzduchu, bude nanejvýš potřebný. O jeho důležitosti svědčí i fakt, že Vítr je počátečním bodem osy tradiční čínské medicíny. Nemusíme se ale pídit jen po moudrostech vzdálených kultur a civilizací.

1) Nesmrďte doma

Úsloví našich předků: „Potřebuje provětrat faldy,“ zcela vystihuje identické, pouze jinak formulované doporučení čínských Mistrů. „Nesmrdět“ doma a vyrazit ven nebo alespoň otevřít okna čerstvému vzduchu je podle tradiční čínské medicíny poměrně náročný medicínský úkon. Její řečí se jedná o zvýšení energie Větru, která ovládne energii Vlhka. Když si uvědomíme, že vysoká hladina energie Vlhka v těle s sebou přináší únavu, tíhu, bolesti kloubů či svalů, rýmu, alergie, problémy s trávením a podobné neradostné úkazy, určitě energii Větru hlasitě poděkujeme.

2) Uvolněte se

Otevřít bychom ale měli nejen okna domu, ale i okna naší duše. Větrem je pro ni invence, nová, neotřelá myšlenka, která rozvlní stojaté vody našich všedních dní a umožní nám nový pohled na svět, na potíže, které nás zavalují.

Často nás na zatuchlo v hlubinách našeho Já upozorňují například bolesti trapézových svalů či krční páteře. Uvolnit se, projít se, zahrát si nebo vykřičet se nám může ušetřit nejen duševní patálie, ale i migrény, vysoký tlak nebo žlučníkový záchvat.

3) Pečujte o svého ducha

Dalším důležitým úkolem je péče o našeho ducha. Staří Čechové říkali: „Ráno je moudřejší večera.“ A opravdu je. Vítr totiž otevře brány našemu nadvědomí HUN (chun). Podle čínské medicíny pracuje nejintenzivněji mezi 23. až 3. hodinou v noci. V tuto dobu převezme problémy, které nás trápí a rozhodne, jak s nimi naložit.

Pokud například ve dne nemůžeme najít řešení nějaké situace nebo i matematického příkladu, nadvědomí HUN, nezatížené fyzikálními zákony či zaběhlými zvyklostmi problém s nadhledem zvládne. Ráno se pak můžeme probudit a žasnout, jak je vše vlastně jednoduché.

S nadvědomím HUN lze velmi dobře pracovat. Stačí si prostě naplánovat, co bude v noci řešit. Ale pozor, základním představitelem, příbytkem či výkonným orgánem energie Větru jsou játra a ta jsou prací HUN mimořádně vyčerpávána, protože sama musejí stihnout spoustu své vlastní práce.

Pokud se nám často stává, že v noci řešíme problémy nebo si práci HUN plánujeme, měli bychom se chovat k játrům jako lidé po žloutence, tedy dodržovat alespoň lehkou jaterní dietu. Hlavně nesmíme na noc pít tvrdý alkohol a brát drogy, to játrům určitě dobře neudělá. Hůř se také HUN pracuje, postavíme-li postel pod okno.

4) Nechte si pofoukat bebíčka

Vítr v pojetí tradiční čínské medicíny má na starosti ještě jednu významnou oblast, a tou je regenerace, hojení. Představitelem hojení je Vítr nejen v tradičním lékařství, ale v běžném pojetí každého z nás. Co jiného, než uznání hojivých účinků větru je mazlivé vyzvání: „Pojď sem, já ti pofoukám bebíčko.“ Bledému člověku, který se vykřesává z nemoci, doporučí „chodit na vzduch“ i lékař a předepíše mu na neschopenku hodiny určené k vycházkám.

Bez čerstvého vzduchu nebo terminologií tradiční čínské medicíny bez potřebného množství energie Větru nemáme šanci zdravě žít, myslet, řešit problémy. Prostě bychom mohli říct, že největší oporou našeho zdraví je Vítr.