Potraviny

Potraviny

V rámci zdravotní prevence se vyplatí myslet na to, jak a kdy nám mohou pomoci zdravé potraviny. To, že jsou zdravé nám totiž vědět nestačí, protože každá působí pozitivně na jiné části našeho organismu.

Příklad: typické to je u užívání zeleného ječmenu, který je velmi oblíbený pro doplňování energie. Nicméně v případě nadbytku prvku Dřeva a energie Větru v organismu člověk jeho razantní účinky na tuto oblast, které mohou vést i ke vzteklosti či přehnané urputnosti, příliš neocení. Jako ve všem platí, že každý organismus je jedinečný a je potřeba znát sám sebe, než se člověk nadchne pro pravidelné užívání nějaké rostliny či potraviny.

Superpotraviny

Čas od času vstoupí do podvědomí „zaručeně nejdůležitější“ potraviny či doplňky, nejlépe z exotických zemí, které marketing vynese na světlo světa jako odteď nejdůležitější součást lidského zdraví. Několik největších „hitů“ z poslední doby, s nimiž sami máme většinou velmi pozitivní zkušenosti, pokud je lidé užívají vhodným způsobem, zde uvádíme.

Kustovnice alias Goji

Kustovnice čínská, známá také pod názvem goji či počeštěle godži (z čínského: gouqi) je ověnčená gloriolou regenerace organizmu. Díky ní nám může přinést pocit zdraví, pohody, dlouhověkosti i neutuchajícího sexuální apetitu. Proto se používá v čínské medicíně již tisíce let.

Červené barvivo – karotenoidy a vysoký obsah antioxidantů přispívají k ochraně pokožky i očí před negativními účinky jinak blahodárného slunce.

Příznivě harmonizuje činnost jater a ledvin; zprůchodňuje a uvolňuje energetické blokády v jaterních a ledvinových meridiánech.

Výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu organismu. Zlepšuje krvetvorbu a  má vliv na snižování krevního tlaku. Zvlhčuje plíce, čímž působí proti astmatu a některým druhům alergií.

Je vhodná při nadměrném užívání alkoholu. Podporuje sexuální funkce. Může omezit rozšiřování lupénky a dalších kožních onemocnění. Posiluje zrak, uklidňuje podrážděné oči a zlepšuje ostrost vidění.

Aloe

Jedná se o rostlinu známou 5000 let a užívá se k zachování zdraví jako jeden z nejdůležitějších terapeutických prostředků. Aloe Vera totiž dokáže mimořádně důležitou věc a to doplňovat základní energii těla. Musí jít přes ledviny, proto působení samotné aloe je značně pomalé a v mnoha případech na počátku i nepříjemné (průjem, pálení žáhy). U mnoha lidí se zdravotními problémy tak z počátku vzbuzuje pocit, že se jejich stav nemění, že jim nepomáhá, dlouhodobější užívání však dokáže mít velmi zajímavé účinky. Je ovšem třeba mít na mysli, že potřebujeme opravdu čistý gel, bez příměsi vrchních vrstev listu. Ty jsou čínskou medicínou označované jako „jed pro dva jiny“ a mohou být mimořádně nebezpečné hlavně pro malé děti, těhotné ženy a staré či nemocné lidi. Díky tomu je její zpracování značně drahé, velký pozor bychom si tak měli dát u laciných přípravků s Aloe vera!

Mimo pro nás nejdůležitější úkol – doplňování základní energie v ledvinách příznivě působí na pokožku, trávení, detoxikuje, posiluje imunitu a ulevuje od bolesti kloubů a svalů. Její přírodní čistící látky působí protizánětlivě, stimulují imunitní systém i při nejtěžších chorobách. Pokračování v dalším výčtu by bylo tak dlouhé jako seznam léčivých látek v aloe obsažených.

 

Akai

Akai (açai) neboli brazilská borůvka doplňuje aktivní energii těla, energii, kterou cítíme ve svalech, která nám dává pocit síly a jistoty těla, tím samozřejmě nesmírně podporuje i psychiku. Bylo u ní naměřeno největší množství antioxidantů ze všech druhů ovoce.

Z pohledu čínské medicíny kultivuje Oheň, je významným produktem všude, kde máme co dělat s Ohněm – respektive se Třemi ohništi – a hlavně s jeho nedostatečností (únava, jakákoli znehybnění – mrtvice, úrazy…), pozitivní působení zaznamenáváme u stavů zapříčiněných např. roztroušenou sklerózou, nedostatečností srdce ICHS, únavovým syndromem, syndromem vyhoření. Zmínit můžeme i ženskou sterilitu, alergie, autoimunní choroby, choroby krve, mozku, problémy psychiky, některé problémy plic. Akai představuje z energetického hlediska určitý opak Aloe Vera. Masivní podpora aktivní energie díky akai nám sice přinese prakticky okamžitě báječný pocit síly, může ale v těle napáchat škody výrazným přetažením sil a energetickou situaci tak významně zhoršit.

Doplňování obou druhů energií – Aloe i Akai – je pro lidský organismus mimořádně zajímavé.