22.9.2015

Jak na dětská nachlazení

Jako několikanásobná babička mám ráda, když náš mlýn, kde bydlíme, ožívá dětským smíchem. Někdy ho však vymění pláč. Jednou tehdy dvouměsíční vnučka Matylda přijela s rýmou a ucpaným nosem. Dětský kočárek tak hned vylepšila jasně žlutá veselá deka. Zabalili jsme do ni Matyldu a po dvou hodinách spánku pod ořechem Matylda v klidu dýchala čistým nosánkem.

Mlýn zrovna hostil letní seminář akupunktury, a mně tak přibyla do programu přednáška pro jeho účastníky na téma chromoterapie. Léčit dítě dekou připadalo akupunkturistům jako výborný vtip :-).

Léčba dekou jako vtip?

Jenže se nejedná o vtip, ale starou, velmi svébytnou a preferovanou metodu klasické čínské medicíny. Podle ní lze všechno na světě rozdělit do pěti prvků a pomocí pěti zákonů můžeme nenásilnou formou dosáhnout úpravy v případě nedostatku nebo nadbytku jednotlivých prvků.

Rýma je představitelem energie Vlhka a objevuje se povětšinou jako záchranná reakce v případě nahromaděného Chladu. Chlad dokážeme ovládat Vlhkem, energií prvku Země.

K Zemi patří mimo jiné i žlutá barva, takže volba byla jednoduchá. Měkkost deky navíc evokovala pocit Tepla (měkkost patří k Ohni, energii Tepla – záchranná reakce Tepla = teplota) a Teplo překonává Chlad.  Zabalení miminka do žluté deky v kočárku velmi rychle odstranilo nadměrný chlad a rýma (energie Vlhko) byla zbytečná.

Červené pyžámko proti kašli, žluté prostěradlo proti rýmě

U dětí do třech měsíců věku se jedná o mimořádně vhodnou terapii, tyto děti ještě nemají dokonale konstituovány meridiány a energie obíhá celým tělíčkem. Zabalení do barevné, a v případě Matyldy i měkoučké žluté deky tak přineslo okamžitou úpravu poměrů v organismu.

Já jsem u svých čtyř dětí používala nejčastěji dva “léky”, žluté prostěradlo a červené pyžamko. Oboje jsem tehdy v době komunistické totality musela obarvit doma, o barevných variacích jsme si mohli nechat jen zdát.

Každou velikost jsem tak musela pracně získávat, ovšem stálo mi to za to, rozhodně to bylo jednodušší než odsávat rýmičku a trávit noci s uplakaným kašlajícím miminkem. Červené pyžamko vymazalo kašel, žluté prostěradlo si podalo rýmu a my jsme se mohli věnovat obvyklým činnostem.