Cvičení

Cvičení

Hodně lidí zlepšuje svoji kondici aktivitami jako je běhání nebo návštěva posilovny. Oproti minulým létům ovšem daleko více přibývá Čechů, kteří po pracovní době doplňuje svoji energii pomocí cvičení pocházejících z Indie (jóga) či z Číny – tai qi chuan (tchai-ťi-čchüan) a další.

Jejich obliba spočívá v tom, že se zaměřují na fyzičku i psychiku jako celek a posilují tak celý organismus harmonicky. Ať již dáváte přednost cvičením ze Západu či Východu, důležité je vědět, co kterou aktivitou podpoříme.

Kdy běh a kdy raději procházka?

Třeba takové běhání podporuje vedle dalších dopadů z pohledu čínských učení u člověka prvek Ohně. Ten dodává nadšení, rozhodnost, statečnost, vůdčí kvality, touhu po dobrodružství, ale v případě větší nerovnováhy představuje symbol překotnosti, panovačnosti, samolibosti, úzkostlivosti a ulpívání.

Příklad: Když prvek Ohně některým lidem schází, pak jim pravidelné běhání může prospět. Naopak jiní běhání nemají rádi a ani nevědí proč. Možná je to proto, že podvědomě tuší, že nadbytek Ohně v organismu může zapříčinit nepříjemný „požár“, který nechtějí hasit. Inu každý jsme individualita a je dobré znát sám sebe.

Dalším lidem by mohlo udělat dobře posílení jiného prvku. Například Dřeva, které může pomoci s ovládnutím prvku Země, když se v organismu projevuje negativně. Dřevo představuje lidskost, průraznost, otevřenost, široký okruh zájmů, ale i marnotratnost, pohodlnost či neschopnost dotáhnout věci k rozhodujícímu obratu, Země stabilitu, reálnost, ale i tíhu či lenivost.

Příklad: Co třeba docela obyčejná procházka (chůze je spojená s prvkem Dřeva a k němu patřící energií Větru)? Staří Mistři ji doporučovali nejlépe podél vody v lese. Zejména lidem, kteří potřebují zahnat melancholii či trudné myšlenky patřící k prvku Země. Když si člověk „hraje příliš na svém písečku“, jak praví známé české úsloví, přemítá příliš o samotě a podobně, tak se u něj může nahromadit prvek Země. K němuž patří i ten zmiňovaný písek. A právě prvek Vody s prvkem Dřeva si umějí s přílišným nadbytkem Země poradit bez toho, že by to stálo přílišnou námahu. Znáte přece jiné oblíbené spojení našich předků: „provětrej si faldy“. 

Cvičení zaměřená na rovnováhu celého organismu

V Číně známé pečováním o dráhy energetických drah – meridiánů se vedle tai qi chuan, které si jako původně bojové umění vyžaduje zapamatování si pro někoho složitějších pohybů, rozvinul qi gong (čchi-kung). Ten má za úkol občerstvovat a uzdravovat jak tělo, tak ducha.

Pokud hlavní vodiče energie v těle díky qi gongu promýváme, dosahujeme stabilního a stálého toku energií a tím i vyváženého stavu našich vnitřních orgánů a psychiky. Obdobně by měla působit i bojová umění pocházející ze staré Číny, ta jsou však razantnější.

Qi gong mohou cvičit i lidé velmi těžce nemocní. Vhodné je však připojit se ke skupinám, které toto cvičení, u nás provádějí. Pro vyzkoušení si cvičení qi gong nebo tai qi chuan doporučujeme kupříkladu certifikovanou cvičitelku Jitku Horálkovou cvičící na Praze 4.

Vnitřní cvičení

Nesmírně důležitý je takzvaný nei qi gong, který může být zaměřený  mimo jiné i na vnitřní orgány. Pokud se člověk nemůže po úrazu nebo nemoci ani hnout a tyto cviky si představuje, energeticky má jeho představa obdobný účinek, jako cvičení skutečné. Poznáme to například na změně pulzu nemocného během tohoto cvičení. Doporučuje se také ženám ve všech stádiích těhotenství.

Vhodné je si představovat pohyby uvolněně. Když je představa nepříjemná, je lepší přestat. Cvičíme co nejčastěji a pokud možno u otevřeného okna a za podpory slunečních paprsků (nikoli ovšem v prudkém slunci).